Stres – wskaźniki

Słowa STRES używa się do opisania negatywnych emocji, które są generowane przez różnorodne, z reguły nieprzyjemne, sytuacje. Stres pojawia się na przykład podczas kłótni z partnerem, po śmierci kogoś bliskiego lub na skutek problemów w pracy.

Przyjętą i powszechnie stosowaną definicję stresu podał Richard S. Lazarus. Określił on stres mianem stanu, uczucia lub doświadczenia, kiedy człowiek uświadamia sobie, że żądania przekraczają osobiste i społeczne zasoby jednostki jakie jest ona w stanie zmobilizować.

Krótko mówiąc; stres to stan, w którym dana jednostka odczuwa, że rozmaite sytuacje odbywają się poza jej kontrolą i mocą.

Zdolność do radzenia sobie ze stresem jest kluczem do rozwiązywania problemów i radzenia sobie z codziennym życiem.

Umiarkowana ilości stresu jest wskazana. Pomaga efektywniej wykonywać zadania, poprawia pamięć i spostrzegawczość.
Dobry stres to taki, w którym człowiek doznaje poczucia spełnienia. To właśnie on pobudza do działania, aktywności i… walki.

Problem zaczyna się, gdy ilość stresu jest zbyt duża lub gdy prowokująca stres sytuacja trwa przez dłuższy czas. Organizm staje się przeciążony, bardziej wrażliwy na ból, częściej zapada na infekcje. Pojawia się nerwowość oraz rozbicie emocjonalnie.

Nie da się żyć bez stresu – jest on nieunikniony.
Ze stresem można radzić sobie poprzez ćwiczenia, medytację, rozmowę z przyjacielem, wyjście do kina lub czytanie książki. Takie działania pozwalają na uporządkowanie myśli i spojrzenie na toczące się sprawy z innej perspektywy. Czasami pomagają także znaleźć odpowiednie dla danej sytuacji rozwiązanie.

Nie ma co się bać stresu, wszak jest on częścią codzienności.

Wybrane wydarzenia ze skali stresu Rahe;

Śmierć współmałżonka – 100
Rozwód – 73
Separacja – 65
Śmierć bliskiego członka rodziny – 63
Ślub – 50
Ciąża – 40
Trudności seksualne – 39
Problemy z teściami – 29
Rozpoczęcia lub zakończenia szkoły – 26
Zmiana warunków życia – 25
Zmiana przyzwyczajeń – 24
Kłopoty z szefem – 23
Zmiana miejsca zamieszkania – 20
Zmiana w szkołach – 20
Zmiana nawyków żywieniowych (dieta) – 15
Wakacje – 13

Ryzyko choroby występuje powyżej 150 jednostek stresu.