Przezwyciężanie lęku
Czy jesteś jedną z tych osób, które wszystkiego się boją? Czy przerażają cię wystąpienia publiczne? Boisz się idąc na rozmowę o pracę? Nie jesteś w stanie upomnieć się o swoje prawa? Boisz się negatywnych konsekwencji jakichkolwiek działań? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś tak, pora zająć się swoim lękiem i poskromić go!
Metody przezwyciężania lęku
Aby pozbyć się swojego strachu, w pierwszym etapie musisz zdefiniować, odpowiadając sobie na pytania: „Kiedy się najczęściej boję?” oraz „Co budzi moje obawy?”. Kiedy znasz już przeciwnika, możesz zacząć realizację programu przezwyciężania lęku. Oto dwie popularne metody, które możesz zastosować:
- Systematyczne odwrażliwianie – to podejście zostało wprowadzone około 30 lat temu przez psychiatrę Josepha Wolpe`a, trenera asertywności. Metoda ta jest oparta na zasadach uczenia się – uczysz się lęku, zatem możesz się też go oduczyć! Proces odwrażliwiania jest związany z powtarzającym się przywoływaniu skojarzeń z sytuacjami wywołującymi lęk przy jednoczesnym poczuciu głębokiego zrelaksowania. W terapeutycznym odwrażliwianiu, pacjent na początku uczy się relaksować cały organizm przez wykonywanie serii ćwiczeń rozluźnienia ,mięśni bądź przez hipnozę. Sytuacje lękowe są następnie przedstawiane w ciągu wyobrażonych scen ułożonych od najmniej do najbardziej stresujących.
- Odwrażliwianie i przetwarzanie ruchów oka (OPRO) – ta nowa metoda zmniejszania leku jest związana z poruszaniem oczami w przód i w tył w trakcie przywoływania przykrych wspomnień związanych z dawnymi bolesnymi przeżyciami bądź sytuacjami wywołującymi lęk. Metoda OPRO daje doskonałe rezultaty, pomagając w przezwyciężaniu poczucia winy, zdenerwowania, obwiniania się i lęku, które bardzo często są skutkiem traumatycznych doświadczeń.