Przemoc męska

Cyt.: „Przemoc domowa jest produktem seksistowskiego społeczeństwa, które zgadza się na dominację mężczyzny nad kobietą. Mężczyźni zostali nauczeni uważać kobietę za obiekt seksualny, myśleć, że jest ona ich własnością, że mają do niej prawo i że ich zadaniem jest sprawowanie władzy.”
„Mężczyźni nie szanują kobiet, myślą, że mają prawo kontrolować życie swoich partnerek.”
„Bicie kobiet NIE jest chorobą, jest wyuczonym zachowaniem.”

autor: psycholog David Adams

Ujmując zwięźle – to, że mężczyzna bije kobietę, a w domu zachowuje się jak potwór, najczęściej nie jest winą jego choroby, co w pewnym stopniu mogłoby go usprawiedliwić. On to robi dlatego, że czuje się Panem i Władcą. Uważa, że jest lepszy od kobiety, że rządzi. Pragnie przejąć nad partnerką całkowitą kontrolę – sprawić, aby spełniała ona wszelkie jego zachcianki. Taki mężczyzna wychodzi z założenia, że ma prawo – ba, nawet obowiązek – uderzyć, jest to wszak przywilej logicznie wynikający z jego płci.

Jak wygląda i zachowuje się “normalny” facet

1. „Normalny” facet przemoc fizyczną i psychiczną stosuje tylko i wyłącznie wobec kobiet. Ofiarami pada najczęściej żona, partnerka czy córka, a więc osoby, które w pewien sposób są od niego zależne.

Należy tutaj zaznaczyć, że przemoc nie musi mieć wymiaru tylko i wyłącznie fizycznego znęcania się! Jest to również psychiczne czy emocjonalne dręczenie drugiej osoby, prowadzące ją często do stanów lękowych, depresji, a nawet do myśli samobójczych. Są “normalni” faceci, którzy nigdy nie posuwają się do rękoczynów, za to przy pomocy słów potrafią wyrządzić ogromną psychiczną szkodę.

2. Facet taki uważa, że kobiety z nim związane stanowią jego własność i może robić z nimi to, co chce. Bo są od niego gorsze, bo nie są mężczyznami…

3. Zazwyczaj taki “normalny” facet obserwował podobne zachowania swojego ojca w stosunku do matki i, być może, również wobec jego samego.

OSTRZEŻENIE: Jeśli z informacji, które facet przekazuje, wynika, że był on w dzieciństwie świadkiem lub ofiarą przemocy ze strony ojca, należy zachować szczególną ostrożność. Prawdopodobieństwo, że przeniesie on wzorce zachowania z dzieciństwa, jest bardzo duże. Wtedy on stanie się katem, a kobieta – skazaną na cierpienie.

4. “Normalny” facet w podobny sposób traktuje i będzie traktował (nie warto się łudzić, że będzie inaczej) wszystkie kobiety, z którymi był, jest, i będzie w związku.

5. “Normalny” facet próbuje przejąć całkowitą kontrolę nad kobietą; przywiązać ją do siebie tak, aby nie mogła od niego odejść. Chce mieć władzę, całkowitą kontrolę nad każdym jej ruchem.

Formy kontroli mogą przybierać różną formę:
– próba finansowego uzależnienia partnerki od siebie (na przykład poprzez namówienie jej, aby zrezygnowała z pracy),
– odsunięcie jej od jej przyjaciół, znajomych i rodziny,
– pomniejszanie jej wartości i w ten sposób budowanie własnego autorytetu,
– ciąża; trywialny, ale bardzo prosty sposób,
– małżeństwo; znacznie trudniej zakończyć związek, który został zawarty na piśmie.

6. “Normalny” facet zazwyczaj jest bardzo lubiany w swoim środowisku. Ma dużo kolegów, znajomych – choć zazwyczaj przeważają tutaj mężczyźni.

7. W stosunku do mężczyzn “normalny” facet zachowuje się w sposób grzeczny, usłużny, jest miły i chętnie pomaga. Darzy mężczyzn szacunkiem, czuje do nich respekt.

8. “Normalny” facet zazwyczaj nie stosuje przemocy w stosunku do innych mężczyzn.

9. “Normalny” facet przemoc fizyczną i/lub psychiczną stosuje tylko w zaciszu swojego domu, w stosunku do kobiety i dzieci, które są od niego zależne. Na zewnątrz pozostaje spokojnym, grzecznym, empatycznym człowiekiem.