Precz z pesymizmem

Z pesymistycznym podejściem do życia i z poczuciem niskiej wartości można sobie poradzić. Niezbędna jest jednak praca nad sobą i podejmowanie nowych wyzwań. Jakie techniki zastosować, by pozbyć się widzenia wszystkiego w czarnych barwach?

Sposoby radzenia sobie z czarnowidztwem

Powstało wiele poznawczo-behawioralnych metod służących radzeniu sobie z niekorzystnymi wzorcami myślenia. Do najskuteczniejszych należą: szczepienie przeciw stresowi, zatrzymywanie myśli oraz pozytywne stwierdzenia na swój temat.

Szczepienie przeciwko stresowi

To szczepienie nie wymaga iniekcji i nie jest konieczna wizyta w przychodni lekarskiej. Jest to natomiast metoda, która minimalizuje stres, ale może być również wykorzystywana, jako narzędzie do walki z nim. Jeśli czeka cię stresujące wydarzenie, po prostu „zaszczep” się przeciwko niemu, pisząc do siebie wiadomość.  Przykładowa wiadomość do osoby, która ma poprowadzić zebranie brzmi:

Kiedy nadejdzie twoja kolej, zrelaksuj się. Odetchnij głęboko i zacznij poruszać zaplanowane kwestie. Nie pozwól, by słuchacze cię dekoncentrowali. Pamiętaj, że twój przełożony zawsze przeszkadza i przerywa wystąpienie, więc przygotuj się na to. Kiedy się nie zgadzasz z jego słowami, bądź stanowczy, ale uprzejmy. Odpowiadaj na pytania, a kiedy nie do końca je rozumiesz, dopytuj o szczegółu. Poproś o czas na przemyślenie danej kwestii. Dasz sobie radę, będzie dobrze. Jeśli pojawia się jakieś niespodzianki, zareaguj na nie spokojnie”.

Wczuj się w rolę swojego osobistego trenera. Kiedy przygotujesz wiadomość do samego siebie, odczytaj ja kilka razy na głos, zanim nastąpi wydarzenie. Sięgaj po nią szczególnie wówczas, kiedy ogarniają cię czarne myśli, kiedy nadchodzą wątpliwości, czy podołasz zadaniu.

Zatrzymywanie myśli

Zazwyczaj negatywne myśli rozrastają się w naszej głowie, a jedna pociąga za sobą kolejne.  Pora zacząć z tym walczyć, bowiem taka gonitwa negatywnych słów hamuje twoje działanie.  Przywołaj zatem w myślach powracające, negatywne stwierdzenie, które przeszkadza ci w rozwoju, a kiedy się pojawi, krzyknij głośno: „STOP!”. Twoje myśli faktycznie się zatrzymają. Kiedy tak się stanie, natychmiast zastąp je myślami pozytywnymi .

Po pewnym czasie, technika ta zacznie działać także wówczas, kiedy „STOP!” będziesz powtarzał w myślach.

Pozytywne stwierdzenia na swój temat.

Najtrudniejszym aspektem zmiany swojego zachowania, jest zmiana stosunku do siebie. Jeśli twoje dni wypełnione są takimi stwierdzeniami, jak: „Nie jestem ważny”, „Moje opinie się nie liczą”, to z pewnością będziesz popadał w coraz większa stagnację, a spirala negatywizmu będzie się nakręcała. Jak temu zaradzić?

Stosuj przez pewien czas wypowiedzi pozytywne na swój temat – odpowiedniki negatywnych stwierdzeń, tj.: „Jestem ważny”, „Moje opinie się liczą”. Nie musisz się jeszcze zachowywać zgodnie z tymi opiniami, po prostu poczuj i usłysz, jak mówisz o sobie pozytywnie. Takie stwierdzenia możesz nawet spisać na kartce, przykleić na lodówce, na lustrze w łazience, a nawet nosić ze sobą w torebce. Regularnie sięgaj po nie i przypominaj sobie, że jesteś pozytywną i wartościową osobą.

Takie ćwiczenia są doskonałym wstępem do działania – wciąż w myślach wyobraź sobie sposoby zachowania się w różnych sytuacjach, w których zastosowałbyś się do tych stwierdzeń. Jeśli wyobrazisz sobie działanie i utrwalisz go, jego realizacja w rzeczywistości będzie już banalnie prosta.