Męska mowa ciała – randka

Niekiedy określone gesty mogą zupełnie nic nie znaczyć, jednak w kontekście sytuacyjnym przekazują bardzo jasny komunikat.

Męska przestrzeń

Każdy człowiek ma wokół siebie przestrzeń, w której czuje się dobrze. W relacjach z różnymi osobami ludzie zachowują charakterystyczne odległości pomiędzy sobą. Jest to dystans fizyczny, czyli odległość od rozmówcy. Może on być większy bądź mniejszy w zależności od stopnia znajomości uczestników relacji statusu społecznego czy kręgu kulturowego.

Do przestrzeni osobistej (przestrzeni zaczynającej się od 120 cm i zmierzającej w stronę podmiotu na odległość 60 cm) dopuszczeni są dobrowolnie członkowie rodziny, przyjaciele, bliscy koledzy, niekiedy przełożeni. Strefa osobista graniczy ze strefą intymną, zaczynającą się na powierzchni skóry, a kończącą ok. 60 cm od ciała. Warunkiem dopuszczenia kogoś do tej strefy jest głębokie zaufanie bądź zainteresowanie. Jest to również strefa zarezerwowana dla kontaktu intymnego (niekoniecznie erotycznego). Mężczyźni często rozpoczynają proces komunikacji zachowując dużą odległość i stopniowo zmniejszając dystans. Przebywając z partnerką w strefie intymnej komunikują się ściszonym głosem, a także zmysłem powonienia i dotykiem.

Oczy zwierciadłem duszy

Kontakt wzrokowy to spojrzenie, przy którym wzrok wędruje od jednej źrenicy rozmówcy do drugiej. Może być on dla uczestników relacji źródłem porozumienia, wyrażać zainteresowanie bądź stanowić zaporę w komunikowaniu się. Przykładowo, nie każda osoba akceptuje głębokie patrzenie w oczy, może się bowiem poczuć wówczas nieswojo. Oczy mężczyzny mogą jednak wiele zdradzić i odsłonić jego emocje, oczekiwania oraz plany względem kobiet. Już obserwacja ruchu jego  gałek ocznych może wskazać, czy partnerka mu się podoba – jeśli mężczyzna patrzy w oczy, a następnie jego wzrok spoczywa na nosie i ustach, to oznacza, że kobieta mu się podoba. Akceptację, a nawet zachwyt zdradzają również jego źrenice  – rozszerzone są oznaką kobiecego triumfu.

Postawa ciała

Pozycja ciała w trakcie rozmowy to obserwowany poziom napięcia bądź rozluźnienia mięśni szkieletowych oraz postawa otwartości bądź zamknięcia. Mężczyzna w kontaktach z kobietą, którą jest zainteresowany, przybiera postawę otwartości. Jeśli jego ciało jest skierowane w stronę kobiety, lekko się nad nią pochyla, jego stopy są skierowane w jej kierunku, a na dodatek jego  wzrok często zatrzymuje się na jej sylwetce, to jest on zaintrygowany.

Dobry znak dla kobiety to również oznaki dbałości o swój wygląd – mężczyzna wciąż poprawia krawat, pasek, czy odgarnia włosy. Jest to oczywisty sygnał, że jest partnerką zainteresowany i zależy mu, aby jak najlepiej wypaść w jej oczach.