Mapy myśli

Od wielu lat naukowcy szukają skutecznych sposobów na zwiększenie naszej efektywności. Kluczem do odkrycia tajemnicy, jest poznanie funkcjonowania naszego mózgu i wykorzystanie tkwiącego w nim potencjału. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu map myśli.

Co wiemy o mózgu?

O ludzkim mózgu wciąż wiemy bardzo mało. Mimo że już od starożytności był obiektem obserwacji  i badań filozofów, a następnie – naukowców, to wciąż pozostaje dla nas zagadką. Można być jednak pewnym kilku kwestii. Przede wszystkim tego, że mózg składa się z około biliona komórek nerwowych, a każda z nich ma zdolność przekazywania informacji w procesie myślenia. Mózg składa się z dwóch połączonych ze sobą półkul – lewej i prawej, a każda z nich pełni inne funkcje w procesie myślenia. Prawa półkula jest odpowiedzialna za wyobraźnie, przestrzenność, barwy, syntezę i ogół. Lewa półkula odpowiada zaś za słowa, logikę, liniowość i analizę. Pewne jest też, że im więcej zmysłów zostanie zaangażowanych w procesie przekazywania danej informacji, tym zostanie ona zapamiętana na dłużej. I analogicznie – im bardziej twórcze jest nasze podejście do zapisywania informacji, tym większą mamy pewność, że nasz umysł łatwiej je odświeży i przywoła w odpowiednim momencie.

Czym są mapy myśli?

Zapisywanie informacji w tradycyjny, liniowy sposób, ogranicza twórczy potencjał naszego umysłu. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystujemy wówczas twórczy potencjał tylko jednej półkuli  – lewej. Tymczasem wystarczy włączyć w proces zapamiętywania półkulę prawą, aby nasz system przetwarzania informacji okazał się o wiele bardziej sprawny. Jest to możliwe dzięki mapom myśli, tj. koncepcji stworzonej przez Tony`ego Buzana. Zgłębiał on zagadnienia związane z psychologią, semantyką, neuropsychologią oraz neurolingwistyką, a także kwestie dotyczące zapamiętywania i twórczego myślenia. Doszedł on do wniosku, że dzięki synergicznemu połączeniu wszystkich ludzkich zmysłów i funkcji mózgu może podnieść wydajność umysłu.

Mapa myśli jest zatem „językiem naszego umysłu”. Wykorzystuje jego naturalną cechę, jaką jest umiejętność tworzenia oraz wykorzystywania skojarzeń.