Język ciała kobiet – randka

Mowa ciała potwierdza, nawet nieświadomie, co myślimy i co czujemy. Obserwacja zachowania kobiet podczas randki pozwoli nam uniknąć niezręcznych sytuacji i przekonać się, czy kobieta rzeczywiście jest zainteresowana kontynuowaniem znajomości.

Dobra komunikacja społeczna

Bez dobrego opanowania umiejętności porozumiewania się zarówno jednostka, jak i grupa społeczna, niewiele mogą osiągnąć. Komunikacja społeczna jako zasadniczy element kontaktu międzyludzkiego jest warunkiem sprawnego działania oraz właściwego zrozumienia drugiej osoby. Kompetencje komunikacyjne są niezbędne zarówno w pracy zawodowej, jak i w związkach pomiędzy partnerami. Niezależnie od tego, czy jesteśmy już w związku czy dopiero staramy się o zdobycie serca partnerki, warto nauczyć się rozpoznawać werbalne i niewerbalne sygnały, wysyłane przez kobiety.

Duże znaczenie w kontaktach interpersonalnych, oprócz słów, ma tak zwana mowa ciała, a dokładnie komunikacja pozawerbalna obejmująca wyraz twarzy, ruchy ciała, gesty oraz charakterystyczne cechy głosu. Komunikaty niewerbalne to przekazanie informacji jedynie na temat podstawowych wymiarów uczuć i postaw.

Kobiece sygnały

Tak to już jest, że ludzie bardziej ufają mimice twarzy, a mniej słowom. Kanały niewerbalne są bowiem mniej kontrolowane i odzwierciedlają w sposób bardziej bezpośredni głębsze, prawdziwe uczucie oraz postawy osoby. A jakie gesty wyrażają zainteresowanie kobiet partnerem na randce? Warto zwrócić uwagę na poniższe komunikaty niewerbalne, by właściwie odczytać intencję partnerki:

  • Spojrzenie – mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, bowiem są one najbardziej wiarygodne. Ich wyraz nie podlega świadomej kontroli człowieka, gdyż jest uzależniony od fizjologii naszego organizmu. W sytuacji kontaktów z płcią przeciwną, to kobiety dają zazwyczaj pierwszy sygnał do flirtu, zatem jeśli kobieta kilkakrotnie spogląda w kierunku mężczyzny oznacza to, że jest nim zainteresowana.
  • Dotyk – stanowi ingerencję w strefę intymną drugiej osoby, ale kobieta wcale nie musi dotykać partnera, by wyrazić zainteresowanie jego osobą. Muśniecie swojego policzka, dyskretne zwilżenie warg językiem, przy jednoczesnym utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z partnerem, komunikuje zainteresowanie mężczyzną. Co istotne, nawet dotyk przedmiotów może mieć erotyczny wydźwięk i być sygnałem zachęty dla partnera szczególnie, jeśli podczas rozmowy kobieta bawi się biżuterią bądź palcem obwodzi brzeg kieliszka.
  • Postawa – o zainteresowaniu może świadczyć również ułożenie ciała. Postawa zamknięta, splatanie rąk na piersiach lub trzymanie z przodu, na wysokości klatki piersiowej np. menu z restauracji podczas randki, jest wyrazem postawy zamkniętej. Może to oznaczać, że kobieta czuje się niepewna bądź zagrożona. Zachowanie prostej sylwetki, pokazywanie dłoni, lekkie pochylenie  kierunku rozmówcy i szeroki uśmiech na twarzy komunikuje zainteresowanie dalszą znajomością.

Aby proces komunikacji przebiegał bez zakłóceń, konieczne jest zachowanie spójności pomiędzy komunikatami werbalnymi i niewerbalnymi. Nie można również wyciągać wniosków interpretując pojedyncze sygnały – należy je postrzegać jako całość komunikatu.