I ty możesz być asertywny

Asertywności można się nauczyć. Nawet, jeśli jesteś przekonany, że już na zawsze będziesz występować w roli ofiary, to kilka prostych sposobów sprawi, że zmienisz zdanie, znacząco poprawiając jakość swojego życia. Miliony ludzi już odkryły możliwość zmiany i rozwijają się na wiele różnych sposobów.

Zmiana myślenia

Nie od dziś wiadomo, że myśli i uczucia kształtują nasze zachowanie. Kluczem do transformacji jest zmiana swojego sposobu myślenia i właściwa reakcja na każdą nową sytuację, wymagającą asertywnego działania. Bardzo prawdopodobne, że twoje problemy w dorosłym życiu wynikają z wychowania. Zapewne jako dziecko nie raz słyszałeś:„Nie wypada…”, „Nie masz prawa…”, „To niegrzeczne…”, „Ustąp …”. Koniec z Tym! Musisz zrozumieć, że masz pełne prawo do wyrażania twoich myśli, opinii, robienia tego co chcesz i co lubisz, o ile nie uderza to w innych ludzi, nie poniża ich i nie niszczy.

Twoja postawa może sprzyjać asertywności, albo ją utrudniać – wybór należy do ciebie. Musisz przejąć kontrolę nad swoim rozwojem i skierować go w pozytywnym (czytaj: asertywnym) kierunku. Pozytywne reakcje ze strony innych ludzi, lepsze samopoczucie i większa samoocena, osiągnie celów będą nagrodą za wyrażanie siebie i stanowcze domaganie się uznania twoich praw.  Zmianę zacznij od gratulowania sobie, nagradzania ciepłym słowem za nawet małe sukcesy. Nawet, kiedy poniesiesz porażkę, dokładnie przeanalizuj swoje zachowanie (nie wracaj wciąż wspomnieniami pogłębiając upokorzenie, ale dokonaj rzeczowej analizy), wyciągnij wnioski i … uśmiechnij się – przecież właśnie dostałeś lekcję od życia!

Pamiętaj, że twoja postawa wobec siebie samego oraz twoja postawa i zachowanie są od siebie zależne. Będąc w depresji szybciej podejmiesz działania, które pogłębią twój zły nastrój. I analogicznie – będąc złym, szybciej zaatakujesz… Zrozumienie mechanizmów swojego działania jest początkiem pozytywnych zmian w twoim życiu.