Znaki zodiaku i dieta – Ogień, Powietrze

Każdy znak zodiaku jest jedyny i niepowtarzalny, zdarza się jednak, że opiekujące się nimi żywioły stanowią element spajający je, ale i determinujący niektóre ich cechy czy słabości. Kierując się astrologią warto zwracać baczną uwagę nie tylko na to, czy dokonywane przez nas wybory są zgodne z naszym przeznaczeniem i predyspozycjami, ale również czy nasz sposób odżywiania się sprzyja zdrowiu i pomaga uniknąć typowych dla danego żywiołu przypadłości.

Znaki zodiaku żywiołu Ogień: Baran – Lew – Strzelec

Słońce w tych znakach wpływa przede wszystkim na procesy trawienne oraz na spalanie tłuszczy. Znaki te są wrażliwe na różnego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia obecne w otoczeniu, na przykład na pleśnie.

Kiedy mikroby dopadną Lwa, ten zaszywa się w domu i kuruje w samotności, nie zwracając się do nikogo o pomoc. Na szczęście dolegliwości, które dotykają Lwa znikają tak szybko, jak się pojawiają. Powinien jednak poważnie traktować dolegliwości kręgosłupa, w jego interesie leży również troska o serce i układ krążenia, może mieć bowiem z nimi kłopoty. Lew narażony jest na nadciśnienie, chorobę wieńcową, a nawet zawał.

Aby zachować zdrowie, powinien unikać nadmiernego wysiłku, poskromić swe łakomstwo i zwolnić tempo życia.

Baran z kolei często cierpi na bóle głowy, mięśni, problemy z kręgosłupem i układem nerwowym. Ma skłonność do stanów zapalnych, źle gojących się ran i wrzodów.

Strzelec powinien być wyczulony na wszelki objawy niedomagania stawów biodrowych, nóg, wątroby, bóle kręgosłupa, mięśni, okolic pachwin, lędźwi, a także dbać o układ nerwowy i krążenia. Strzelec lubi jeść dużo nie zważając na jakość – wędliny, ser, mięso z sosem, a wszystko to podlane szampanem i dobrym winem w nadmiernych ilościach, to właśnie jest dieta Strzelca i przyczyna jego otyłości.

Wszystkie znaki żywiołu Ognia wykazują się brakiem staranności, jeśli chodzi o dobór menu, wszystkie mają również zbliżone przypadłości zdrowotne. Dlatego też tak ważne staje się zadbanie o jakość spożywanych posiłków, pogodny nastrój w ich trakcie oraz spokój potrzebny do trawienia.

Osoby powinny spożywać głównie posiłki ciepłe, jeśli nie ugotowane, to chociaż podgrzane. Tymczasem na przykład Baran jada szybko i byle co – kuchnia amerykańska z fast-foodami na czele to jego ulubione dania. Chętnie spożywa improwizowane posiłki przygotowane na bazie czerwonych mięs.

Znaki Ognia powinny włączyć do swojego menu zboża oraz warzywa, rezygnując bądź znacznie ograniczając nasycone tłuszcze zwierzęce oraz zapychające tętnice i żyły czerwone mięso. Idealna wydaje się dla nich dieta makrobiotyczna, czyli dieta niskotłuszczowa, bogata w błonnik. W jadłospisie powinny znaleźć się m.in. całe ziarna, tj. brązowy ryż,  jagody, pszenica, jęczmień, proso, żyto, kukurydza, gryka, i inne produkty pełnoziarniste. Kilka razy w tygodniu wskazane jest spożywanie niewielkiej ilość ryb lub owoców morza.

Znaki zodiaku żywiołu Powietrze: Bliźnięta – Waga – Wodnik

Słońce w tych znakach wpływa przede wszystkim na układ nerwowy oraz układ krążenia.

Bliźnięta mogą ponadto cierpieć na choroby układu oddechowego, a przede wszystkim tchawicy, oskrzeli i płuc. Mają też problemy z łamliwością kości, cierpią również na nerwobóle, astmę i wady wymowy.

Bliźnięta instynktownie wiedzą, co dla nich najlepsze – w lodówce u nich nie ma wędlin ani ciężkostrawnych potraw. Urodzeni pod tym znakiem gustują w nowościach i poszukują zmian. Najlepiej lubią lekkie posiłki, misternie przystrojone kanapki, sałatki, do tego orzeszki pistacjowe i migdały. Ich kuchnia jest lekkostrawna, urozmaicona i oryginalna, a owoce odgrywają w niej ważną rolę, obok wonnych przypraw i świeżego twarogu.

Wodnik z kolei cierpi szczególnie ciężko na problemy krążeniowe i choroby mięśnia sercowego. Kłopotów nastręczają mu również nogi – mięśnie podudzi, stawy skokowe, kości piszczelowe. Często dokuczają im skurcze mięśni i bóle głowy. Przyczyną wielu dolegliwości Wodnika są zaburzenia metabolizmu, dlatego powinien on zrezygnować z jedzenia późnym wieczorem, by dać organizmowi czas na regenerację.

Wodnik preferuje żywność dietetyczną, lubi również eksperymentować z kotletami z alg morskich czy soją. Niekiedy jednak włącza do menu słodzone soki owocowe i fast-foody. Aby uniknąć nadkwaśności i wyrównać niski poziom czerwonych ciałek krwi, powinien spożywać pokarmy bogate w żelazo, fosfor, wapń, makroelementy i witaminy. Powinien też odstawić papierosy i kawę.

Los nie obdarzył Wagi zdrowiem, dlatego sama musi o siebie zadbać. Jest delikatna i wrażliwa, dlatego szczególnie groźne są dla niej wszelkie napięcia nerwowe. Powinna zadbać o pęcherz moczowy, nadnercza i nerki. Powinna również oszczędzać odcinek lędźwiowy kręgosłupa i leczyć wszelkie niedomagania układu krążenia oraz układu oddechowego.

Waga chętnie gotuje i lubi eksperymenty kulinarne, ma słabość do czekoladek i innych słodkości. Nie przepada natomiast za winem i likierami. Chętnie pije dobrą herbatę, soki i wodę mineralną.

Znaki żywiołu Powietrze przywiązują wagę do tego, co jedzą, choć zdarzają im się drobne grzeszki. Powinny włączyć do menu więcej ryb (które dostarczają kwasów omega-3, a w konsekwencji poprawiają pracę układu nerwowego), warzywa i orzechy. Orzechy mają dwie bardzo ważne zalety: obniżają poziom LDL (złego cholesterolu) oraz poprawiają sprawność mózgu. Są one zalecane są przede wszystkim osobom poddanym zwiększonemu wysiłkowi intelektualnemu, pracującym umysłowo, studentom.

Znaki te powinny unikać pokarmów zawierających drożdże oraz węglowodany. Cukry bardzo szybko są u nich magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej, której potem trudno się pozbyć o czym szczególnie powinna pamiętać Waga.