Toksyczna złość
Złość jest uczuciem, które pojawia się w różnych sytuacjach. To, jakie będzie miała konsekwencje zależy od tego, jak sobie z nią poradzisz. W przeciwnym wypadku może zatruwać twój organizm, powodując wiele chorób i uszkadzając serce.
Negatywne skutki złości
Prace naukowców nad złością, pozwoliły na wyróżnienie kilku typów osobowości, w kontekście ich reakcji na złość. Osobowość typu „A” , łatwo wpadająca w złość, jest skłonna do ulegania zawałom dużo częściej, niż osoba typu „B”, wycofana, zrelaksowana i swobodnie podchodząca do wszelkich działań. Współcześnie prowadzone badania osób chorych na serce, pozwoliły na uzupełnienie tej teorii. Obecnie wydaje się, że nie samo zachowanie „typu A” powoduje problemy z sercem, ale wrogość, będąca kluczowym czynnikiem w chorobach serca.
Prowadzone na Uniwersytecie w Durham badania dotyczące wrogości ujawniły trzy czynniki toksycznego uczucia: cyniczne myśli, uczucia towarzyszące złości oraz agresywne zachowanie. Kolejne badania, prowadzone na Colorado State University dowiodły, że u badanych osób duże naczynia krwionośne obkurczały się, powodując ograniczenia w przepływie krwi, zwiększone ciśnienie i ryzyko zawału serca, kiedy tylko dyskutowali oni na tematy wywołujące złość. U osób odczuwających złość nieustannie, obkurczenie naczyń i spowolnienie przepływu krwi jest chroniczne, co znacznie zwiększa ryzyko zawału.
Mapa wrogości
Małżeństwo Williamsów z Duke University stworzyli tzw. Mapę wrogości, która prowadzi nas przez odpowiedź na trzy pytania:
- Czy sprawa warta jest mojej dalszej uwagi?
- Czy można mnie usprawiedliwić?
- Czy spotkam się z oczekiwaną reakcją?
Autorzy Mapy sugerują, żeby w chwili odczuwania złości poświęcić chwile na odpowiedź na pytania, jak ważna jest ta sprawa i na ile naprawdę mamy rację. Jeśli zdecydujemy, że złość musi być wyrażona, zróbmy to asertywnie, bez krzywdzenia siebie i innych.