Saturn planeta dyscypliny, wytrwałej pracy i nauki

Saturn związany jest ze znakiem Koziorożca. W astrologii Saturn reprezentowany jest przez Boga Kronosa, który w obawie przed utratą władzy zjadał swoje potomstwo. Jego synem był Zeus, któremu udało się przeżyć dzięki matce; zamiast dziecka podała ona mężowi do połknięcia kamień owinięty w pieluszkę. Gdy Zeus dorósł, pokonał Kronosa i uwolnił swoje rodzeństwo.

W astrologii Saturn wiąże się z obowiązkami oraz ciężką pracą. Obarcza ograniczeniami, ale jednocześnie nadaje sens materii, która bez niego rosłaby w niekontrolowany, przypadkowy sposób.

Saturn jest często powiązany z ojcem, nauczycielem, autorytetem, władzą.

Na wykresie kosmogramu pozycja Saturna, jego aspekty z innymi planetami, pokazują słabe punkty, nad którymi należy pracować. Saturna można polubić, pod warunkiem, że osoba skłonna jest się uczyć. Pierwsza otrzymana przez tę planetę lekcja jest niemiła, tym niemniej do odrobienia. Jeśli człowiek nauczy się na niej, w przyszłości Saturn przyniesie mu nagrodę za wytrwałość i pracowitość. Jeśli lekcja nie zostanie odrobiona, Saturn przyniesie karę za niedbałość i lenistwo.

Saturn pozwala wzrastać lub przygniata. Wszystko zależy od samej osoby.

Saturn w harmonijnych aspektach do innych planet – a więc w sekstylu i trygonie – jest potężnym sojusznikiem. Jak niezastąpiony przyjaciel pomaga porządkować i budować.

W aspektach nieharmonijnych (kwadratura, opozycja) dodaje przeszkód na drodze do celu. Przynosi depresję, zwątpienie, brak wiary w siebie.