Kreatywne zabawy dla 3 latka

Spis treści:

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Zabawa w fortecę
Kreatywne zabawy dla 3 latka – Gra w kości
Kreatywne zabawy dla 3 latka – Zabawa w skojarzenia
Kreatywne zabawy dla 3 latka – Domowy klaser
Kreatywne zabawy dla 3 latka – Młody detektyw
Kreatywne zabawy dla 3 latka – Wytwórnia diamentów
Kreatywne zabawy dla 3 latka – Papierowa maska

Mówi się, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Jak się okazuje, nie tylko w trakcie deszczu, dużo zależy tutaj od temperamentu oraz osobowości naszego 3-latka. Sekret tkwi w zapewnieniu mu odpowiedniej dla wieku rozrywki oraz przezwyciężeniu monotonni. Jeśli na dodatek zabawy będą mieć walor edukacyjny przyczynią się do rozwoju intelektualnego dziecka.

W co zatem się bawić?

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Zabawa w fortecę

Dawno temu fortece budowano dla ochrony, a pomiędzy ich murami można było czuć się bezpiecznie. Sprawdź, czy dziecko może wybudować taką fortecę. Na zakończenie musi ukryć się pomiędzy jej murami, więc budowla musi być naprawdę solidna.
Cele: uczenie operatywności i kreatywności.
Przyrządy: kartonowe pudła różnej wielkości, ewentualnie taśma klejąca, nożyczki (tylko pod kontrolą) koc.

Rozłóż dziecku na ziemi grupy koc. Na ziemi dziecko buduje fortecę.
Warianty: Na zakończenie można wymyśleć (albo przeczytać) dziecku bajkę, w której występuje rycerz (dla chłopców) lub księżniczka (dla dziewczynek). Z pudełek dziecko może również zbudować jak najwyższą wieżę.

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Gra w kości

Gra w kości jest znana od wieków. Wymaga ona zręczności i szczęścia – trudno jest wyrzucić tyle oczek, ile by się chciało. Zagraj z dzieckiem kości, próbując wyrzucać kolejne liczby – jedynkę, dwójkę.
Cel: zapewnienie rozrywki w formie beztroskiej zabawy. Przezwyciężenie niechęci wobec trudnych wyzwań, nauka / powtórzenie liczenia.
Przyrządy: tekturowe, małe pudełko z namalowanymi / naklejonymi na jego ściankach oczkami, na wzór kostki do gry.
Warianty: Możesz wprowadzić element rywalizacji, np. kto pierwszy wyrzuci jedynkę.

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Zabawa w skojarzenia

Cele: uczenie kreatywności, rozbudowa słownika dziecka
Zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „kwiatek”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z wypowiedzianym słowem, np. „słonecznik”. I tak na zmianę.

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Domowy klaser

Leżenie w łóżku to doskonały czas, aby uporządkować zgromadzone przez dziecko skarby i wykonać domowy klaser.
Cel: rozbudzenie u dzieci zainteresowań kolekcjonerskich, wyrobienie zdolności manualnych, nauka porządku.
Przyrządy: zeszyt oraz zbiory dziecka, np. obrazki, znaczki, papierki z gazet, ewentualnie klej i nożyczki (pod kontrolą rodziców) itp.
Kartkę zaginamy na ukos, górny róg do środka zeszytu, natomiast dolny – do góry. Stworzymy w ten sposób kopertę, którą łatwo będzie można otwierać i zamykać, trzymając w niej skarby. Pokaż dziecku sposób wykonania kopertki – kolejne niech robi samo.

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Młody detektyw

Włamywacz pozostawił na miejscu przestępstwa pustą kartkę? To doskonały ślad. Sherlock Holmes wie, że karta może być wskazówką, a nawet… wiadomością. Odczytaj ją!
Cel: rozbudzenie u dzieci wyobraźni, zachęcenie do pogłębiania wiedzy.
Przyrządy: kartka papieru, wykałaczka, cytryna (lub sok z cytryny) oraz świeczka.
Wykałaczką maczaną w soku z cytryny dziecko maluje drogę do skarbu lub pisze wiadomość do wspólnika (jeśli potrafi). Następnie ogrzej kartkę nad płomieniem świecy – na czystej kartce pojawia się rysunki lub litery. Uwaga! Nadzoruj wykonanie ćwiczenia i to Ty trzymaj kartkę nad świeczką.

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Wytwórnia diamentów

Diamenty to niezwykle piękne, ale i cenne kamienie. Chciałbyś mieć kilka w domu?
Cel: rozbudzenie ciekawości dziecka, zainteresowania chemią i przeprowadzaniem doświadczeń.
Przyrządy: sól kuchenna, szklanka z gorącą wodą, nitka, spinacz.
Przygotuj dziecku szklankę z gorącą wodą. Postaw na stoliku obok łóżka pilnując, by dziecko się nie poparzyło. Niech dziecko wsypuje do szklanki sól kuchenną, łyżeczka po łyżeczce. Następnie Ty energicznie zamieszaj, rozpuszczając sól (postarajcie się wsypać jej jak najwięcej, zanim woda ostygnie). Następnie niech dziecko zawiąże za nitce spinacz biurowy i wrzuci nitkę do szklanki. Odstaw szklankę na parapet – najlepiej, by dziecko cały czas widziało szklankę i mogło zaobserwować zachodzące w niej procesy. Trzeciego dnia dziecko może wyciągnąć spinacz – pojawia się na nim wspaniałe kryształy.

Kreatywne zabawy dla 3 latka – Papierowa maska

Wybierasz się na łóżkowy bal? Nie możesz zdradzić swojej tożsamości, a w tym celu potrzebna jest maska!
Cel: rozbudzenie ciekawości dziecka, kreatywności, zdolności manualnych.
Przyrządy: kartka brystolu / papierowy talerzyk, papierowa torebka, nożyczki (pod kontrolą), kredki, pisaki, tasiemki, bibuła, klej.
Dziecko wycina kontury twarzy (jeśli jest to konieczne), robi otwory na oczy, nos i usta (możesz pomoc dziecku). Następnie, dziecko ozdabia maskę według swojego uznania. Po dwóch stronach maski zrób dziurki i przytwierdź gumkę lub tasiemkę, żeby maska trzymała się dziecku na buzi. Dziecko może wykonać maskę również dla Ciebie.
Warianty: możecie wykonywać maski według określonego motywu przewodniego. Maski mogą nawiązywać również do ulubionych bohaterów czytanej lub oglądanej bajki.