Co warto zwiedzić w wakacje

Spis treści:

Co warto zwiedzić w wakacje – Pięć tajemnic megalitów
Co warto zwiedzić w wakacje: Tula
Co warto zwiedzić w wakacje: Bighorn Medicine Wheel
Co warto zwiedzić w wakacje: Wyspa Wielkanocna
Co warto zwiedzić w wakacje: Równina Kamiennych Słoi
Co warto zwiedzić w wakacje: Externsteine

Co warto zwiedzić w wakacje – Pięć tajemnic megalitów

Kamienne kręgi oraz głazy ustawione w przemyślany sposób, tajemnicze figury wyrzeźbione w skałach do dziś nie chcą nam zdradzić swojej tajemnicy. Uważane za miejsca mocy kuszą nie tylko energią, ale i nieskażonymi krajobrazami je otaczającymi. Megality kojarzą się przede wszystkim z angielskim Stonehenge, ale niej tak niezwykłych jest dużo więcej. Oto pięć z nich.

Co warto zwiedzić w wakacje: Tula

Tula, stolica państwa Tolteków, była wiernie strzeżona przez kamiennych wojowników, przedstawicieli boga Quetzalcoátla. Według krążącej legendy, w Tuli, ma miejsce spotkanie światła z ciemnością. Aztecki bóg stworzenia Quetzalcoátl, pojawiający się w okolicy, był bardzo silnie związany z władcą Tolteków, który został wygnany ze stolicy przez złego boga Tezcatliopoca. Czteroipółmetrowe figury kamiennych wojowników uznawane są za symbol walki dobra ze złem.

To miejsce, leżące ok. 50 km od Meksyku warto odwiedzać przez cały rok.

Co warto zwiedzić w wakacje: Bighorn Medicine Wheel

Kamienny krąg umiejscowiony na szczycie Medicine Mountains, stanowi wyznacznik położenia słońca podczas letniego przesilenia. Ten jeden z największych i najważniejszych kamiennych kręgów w Ameryce Północnej znajduje się na terenie Bighorn National Forest w stanie Wyoming. Dla Indian, te kamienne konstrukcje ułożone w koliste wzory miały znaczenie rytualne i były dowodem wiedzy astronomicznej. Krąg ten, został zbudowany przez Indian zamieszkujących równiny, prawdopodobnie nie wcześniej niż w XII w.

W rejony kamiennego kręgu najlepiej wybrać się od połowy czerwca do połowy września.

Co warto zwiedzić w wakacje: Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna strzeżona jest przez monumentalne posągi, których cechą charakterystyczną są geometryczne ryzy twarzy i długie uszy. Jakie było jednak rzeczywiste przeznaczenie rzeźb, które transportowano z mieszczących się stosunkowo daleko kamieniołomów oraz stawiano bez użycia narzędzi mechanicznych? Tego niestety nie widomo, a znalezisko to do dziś uważa się za najbardziej tajemnicze na świecie.

Na wyspę można przyjechać o każdej porze roku, jednak warto wybrać się latem, a także w styczniu i lutym – wówczas bowiem przez ponad dwa tygodnie odbywa się Festiwal Tapati Rapa Nui, z tradycyjną muzyką i tańcami, a także wystawa tradycyjnego rzemiosła ludowego.

Co warto zwiedzić w wakacje: Równina Kamiennych Słoi

W Laosie, na płaskowyżu leżącym w północnej części, można dostrzec skupiska megalitycznym kamiennych słoi. Funkcja oraz przeznaczenie tych słoni, identycznie jak w przypadku rzeźb na Wyspie Wielkanocnej, są okryte tajemnicą. Kamienne walce, kojarzące się ze słojami, stojące prosto bądź przewrócone na bok, rozpalają wyobraźnię naukowców i turystów. Być może były urnami pogrzebowymi, bądź też używano je do przechowywania ryżu, a może miały inne, tajemnicze przeznaczenie? Przy części z nich znajdują się kamienne płyty przypominające pokrywki.

Okolice warto odwiedzić w okresie od listopada do stycznia, gdy jest chłodno i sucho. Jednak trudno jest do kamiennych kręgów się przedostać, bowiem znajduje się tam sporo lejów po bombach oraz niewypałów.

Co warto zwiedzić w wakacje: Externsteine

Skalne wieże w Niemczech, w głębinach Lasu Teutoburskiego, rozciągającego się na terenie Nadrenii, stoi pięć olbrzymich wież piaskowców, od zamierzchłych czasów przyciągających pielgrzymów. Dawne plemiona zamieszkujące okolice, powstanie Externsteine, przypisywały działaniu sił ponadnaturalnych, a wieże stanowiły centrum kultu pogańskiego. Skały były popularne również wśród pustelników chrześcijańskich, którzy osiedlali się w jaskiniach u ich podstawy, szukając odosobnienia.

Okolice warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak dodatkowym przeżyciem może być uczestniczenie w nieoficjalnych świętach pogańskich, odbywających się tu w Noc Walpurgi (30 kwietnia / 1 maja) oraz w dniu przesilenia letniego (21 czerwca).