Co warto zobaczyć w wakacje

Spis treści:

Co warto zobaczyć w wakacje – Niezwykłe sanktuaria
Co warto zobaczyć w wakacje: Haida Gwaii
Co warto zobaczyć w wakacje: Bazylika w Guadalupe
Co warto zobaczyć w wakacje: Ojciec Cícero
Co warto zobaczyć w wakacje: Kaplica Ananiasza
Co warto zobaczyć w wakacje: Jasna Góra

Co warto zobaczyć w wakacje – Niezwykłe sanktuaria

Sanktuaria, będące ośrodkami kultu religijnego, stanowią częsty cel wypraw turystycznych. W Kościele katolickim, sanktuarium stanowi przestrzeń uznana za miejsce święte, w której Bóg udziela swojej łaski. Niektóre miejsca są też uznawane za sanktuaria z powodu ich związku ze szczególnymi wydarzeniami religijnymi, z relikwiami, objawieniami. Sanktuariami są zarówno drewniane totemy umieszczone w środku lasu, jak i okazałe świątynie w sercach miast. Niezależnie od wyznawanej wiary, warto odwiedzić pięć wymienionych sanktuariów.

Co warto zobaczyć w wakacje: Haida Gwaii

Haida Gwaii w Kanadzie to archipelag leżący blisko wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej. Jego oficjalna nazwa brzmi Wyspy Królowej Charlotty, choć dla tubylców pozostaje znana jako Haida Gwaii (Wyspa Ludzi).

Po dawnej kulturze żyjących mieszkańców pozostały tu wysokie, rzeźbione totemy z umieszczonymi na nich czczonymi zwierzętami. W kulturze Haida totemy świadczyły o pochodzeniu rodu, przedstawiały jego dzieje oraz witały przybyłych. Totemy wskazywały również miejsca pochówki.

Do Parku Narodowego Gwaii Haanas można wejść przez cały rok, jednak najlepiej udać się tam w okresie od połowy czerwca do połowy sierpnia – wówczas jest najbardziej sucho.

Co warto zobaczyć w wakacje: Bazylika w Guadalupe

W Meksyku znajduje się najbardziej czczony obraz Najświętszej Marii Panny, patronki całego kontynentu. Bazylika w której umieszczono obraz, jest w religii rzymskokatolickiej drugim (po Watykanie) najpopularniejszym celem pielgrzymek.

Według legendy, Najświętsza Panienka ukazała się w 1531 roku indiańskiemu wieśniakowi Juanowi Diegowi, zaś jej odbicie w cudowny sposób zostało utrwalone na wewnętrznej stronie płaszcza Diego. Dziś, oprawiony w złotą ramę wizerunek Marii, zachwyca miliony wyznawców każdego roku.

Msze w Bazylice odbywają się o każdej porze roku, ale prawdziwe tłumy są tu w dniu 12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe.

Co warto zobaczyć w wakacje: Ojciec Cícero

To postać Ojca Cícero przyciąga do małego miasta Juazeiro do Norte w Meksyku miliony pielgrzymów. Urodzony w 1844 r. Cícero Batista od dzieciństwa miał powołanie kapłańskie, zaś od lat 70. XIX w., kiedy został miejscowym księdzem, służył lokalnej społeczności. W 1889 r. niejaka Maria de Araújo, po przyjęciu z jego rąk komunii, twierdziła, że w ustach hostia zamieniła jej się w krew.

Zostało to potraktowane jako „akt herezji” i stało się podstawą do nałożenia ekskomuniki na księdza. Jednak wielu wśród okolicznych mieszkańców nie przestało go cenić, przypisywano mu także magiczną moc. Do dnia dzisiejszego, szczególnie podczas Wielkiego Tygodnia oraz 24 marca, w urodziny Ojca, tysiące pielgrzymów składa przed jego posągiem swoje prośby i modli się do niego.

Co warto zobaczyć w wakacje: Kaplica Ananiasza

W chrześcijańskiej dzielnicy Starego Damaszku w Syrii, znajduje się kaplica św. Ananiasza. Kamienne wnęki w ścianach kaplicy kryją biblijną historię świętego, człowieka, który uzdrowił ze ślepoty św. Pawła, kiedy ten na drodze do Damaszku, nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Według legendy, obecna kaplica została wzniesiona na miejscu domu Ananiasza.

Kaplicę najlepiej odwiedzać od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada, kiedy w Syrii nie ma typowych dla kraju upałów.

Co warto zobaczyć w wakacje: Jasna Góra

Do klasztory na Jasnej Górze przybywa rocznie ok. pięciu milionów pielgrzymów, składając do Matki Boskiej Częstochowskiej swoje prośby. Legenda mówi, że obraz Matki Boskiej został namalowany przez samego świętego Łukasza na cyprysowych deskach stołu w domu Świętej Rodziny.

Na Jasną Górę obraz został przetransportowany w połowie XIV wieku i to dla niego wybudowano klasztor oraz kościół. Z tzw. obrazem Czarnej Madonny wiąże się jeszcze jedna legenda – wierni są przekonani, że podczas potopu szwedzkiego w XVII w. pomógł on uratować klasztor.

Klasztor można zwiedzać cały rok. Największe tłumy są tu w sierpniu, w dniach 15 i 26, z okazji dwóch świąt Madonny.