Aspekty w horoskopie i ich znaczenie

Horoskop, czy też kosmogram, składa się z dwunastu części, z których każda ma trzydzieści stopni i zajmowana jest przez jeden z dwunastu znaków zodiaku.
Planety poruszają się po nim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, z zachodu na wschód.
Planety tworzą pomiędzy sobą kąty nazywane aspektami. I tak, jeśli pomiędzy dwiema planetami występuje kąt 90 stopni, tworzą one aspekt nazywany kwadraturą. Przy 120 stopniach będzie to trygon, i tak dalej.

Część aspektów w horoskopie jest harmonijna, korzystna i przyjemna. Nazywa się je aspektami harmonijnymi lub miękkimi.

Pozostałe aspekty wprowadzają w życie napięcie, zamieszanie. Określa się je jako aspekty twarde – nieharmonijne.
Nie znaczy to jednak, że każdy aspekt napięciowy jest zły lub każdy aspekt harmonijny jest dobry. Poniżej postaram się to dokładniej opisać.

Koniunkcja – 0 stopni

Koniunkcja występuje kiedy dwie lub więcej planet tworzą pomiędzy sobą kąt 0 stopni, czyli znajdują się bardzo blisko siebie.
Koniunkcja Wenus do Jowisza w horoskopie wzmacnia kreatywność, Wenus do Marsa niesie magnetyczny czar i urok, Słońce z Saturnem daje wewnętrzną samodyscyplinę i skupienie na celu, jednocześnie jednak nie pozwala do końca cieszyć się życiem. Z kolei Mars w koniunkcji z Uranem wzmaga niezależność oraz impulsywność człowieka.
W działaniu koniunkcji wszystko zależy od tego, jakie planety spotykają się ze sobą i jaką mieszankę tworzą.

Sekstyl – 60 stopni

Sekstyl to jeden z najbardziej korzystnych aspektów w horoskopie. Planety tworzą pomiędzy sobą kompatybilny, spójny związek. Przy takim aspekcie człowiek potrafi wykorzystywać okazje, jakie przynoszą mu obie planety. Sekstyl pozwala rozwijać talenty i wzrastać.

Kwadratura – 90 stopni

Kwadratura jest aspektem ważnym, lecz nieharmonijnym. Przynosi przeciwności, rzuca kłody pod nogi, wnosi napięcie.

Patrząc na kwadraturę można wnioskować, z jakimi przeciwnościami osoba musi sobie w życiu poradzić. Jest to dla niej cenna lekcja. Przezwyciężona kwadratura przyczynia się do dalszego wzrostu i rozwoju. Trafnie mówi się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Dla przykładu urodzeniowa kwadratura Słońca z Neptunem w horoskopie może sprawiać, że człowiek będzie musiał bardzo dokładnie przyglądać się osobom z którymi chce nawiązać bliższą znajomość, ponieważ może przyciągać nieudaczników i leniów życiowych. Neptun lubi fałszować obraz rzeczywistości i to, co wydaje się być ideałem, w późniejszym okresie może okazać się całkowitym jego przeciwieństwem.
Kwadratura Słońca z Uranem dodaje jednostce oryginalności, lecz jednocześnie przyczynia się do buntów i kwestionowania uznawanych autorytetów.
Interesujące wydają się kwadratura Słońce – Saturn i Księżyc – Saturn. Ta pierwsza może dotyczyć konfliktu z ojcem, druga – z matką. Oba połączenia niosą wewnętrzne rozedrganie i rozdarcie, tym niemniej poprzez kwestionowanie własnej wartości osoba może podejmować coraz to nowe wyzwania, które stanowią dla niej siłę napędową podejmowanych działań. W konsekwencji tworzą jej życiowy sukces.

Trygon – 120 stopni

Trygon jest harmonijnym aspektem, który podobnie jak sekstyl daje okazje i podkreśla talenty. Ma on mocniejsze działanie niż sekstyl. Wnosi ład, spójność pragnień i celów, łagodzi napięcia i pomaga.
Dla przykładu trygon planet Wenus i Jowisza w horoskopie urodzeniowym powinien wzbudzać u astrologa pewne zastanowienie. Ten aspekt często pociąga za sobą lenistwo i folgowanie własnym zachciankom. Ludzie tacy popełniają liczne błędy, głównie poprzez swoją bezmyślność i wychodzenie z założenia, że i tak wszystko się im uda. Na szczęście zazwyczaj wychodzą z problemów obronną ręką.
Z kolei kwadratura Wenus i Jowisza daje lekcję pokory i pozwala na lepsze wykorzystanie swoich talentów – pomimo, a może właśnie dzięki temu, że jest to aspekt napięciowy.

Kwinkus – 150 stopni

Kwinkus dokłada stresu i trudności w dostosowaniu się człowieka do zaistniałych wydarzeń. Tym niemniej jest to słaby aspekt w horoskopie, który wykorzystany pozytywnie może zapewnić rozwój posiadanych talentów i przydać kreatywności.

Opozycja – 180 stopni

Opozycja, podobnie jak kwadratura wnosi trudności i przeciwności. Zazwyczaj jednak łatwiej sobie z nią poradzić niż z kwadraturą.
Osoby z opozycją w horoskopach mają silne pragnienie osiągnięcia sukcesu, potrafią walczyć o swoje, cechuje je duża siła przebicia i wytrzymałość. Takie działanie ma na przykład opozycja Słońca do Plutona. Z kolei opozycja Marsa do Saturna dodaje energii. Ludzie tacy potrafią ciężko pracować na swój sukces, sprawnie pokonują przeszkody. Mimo zniechęcenia lub wątpliwości idą do przodu po swój cel.