Mowa ciała – podstawowe gesty

Osobowość drugiego człowieka można określić różnymi metodami, wśród których prym wiedzie interpretowanie mowy ciała; na jej podstawie czerpie się aż 55% wiedzy o rozmówcy. Dalej plasuje się ton głosu – to 35% informacji – oraz słowa, ważne w 7%.

Łatwo więc wywnioskować, że mowa ciała to postawa; świadomie lub nie kreuje się za jej pomocą cały styl bycia. Termin ten obejmuje ogół autoprezentacji, a także mimikę, sposób poruszania się oraz wszelkiego rodzaju gesty.

Mowa ciała kształtuje się w wyniku wychowania. Pojawiają się wtedy postawy kluczowe, takie jak uśmiech, oznaczający zadowolenie, czy zmarszczenie brwi, które odzwierciedla zmartwienie lub niepewność.

Warto pamiętać, że mowa ciała bywa zdradliwa! Nawet jeśli chce się coś przemilczeć, trudno opanować gesty. O kobietach mówi się, że mają świetnie rozwiniętą intuicję. Stoi za nią właśnie umiejętność doskonałego odczytywania mowy ciała rozmówcy – kobiety są na nią znacznie bardziej wrażliwe niż mężczyźni.

Każdy człowiek może doskonalić znajomość języka ciała, gestów i zachowań i przez to, pośrednio, kształtować zachowanie otoczenia w dowolny przez siebie sposób.

Uśmiech się, spokojne trzymanie dłoni, spojrzenie prosto w oczy – to oznaka sympatii, zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Zaciśnięte usta, pocieranie i dotykanie nosa, rozglądanie się na bokistawanie bokiem do rozmówcy; świadczy o dezaprobacie, niechęci, często również o posiadaniu odmiennego zdania.

Obejmowanie dłońmi własnych ramion lub barków, przygarbienie, odwracanie głowy w bok – to oznaka próby wycofania się oraz niechęci.

Zasłanianie twarzy lub ust dłońmi, tak jak robią to często dzieci – to sygnał, że dana osoba kłamie, próbuje coś zataić lub kogoś oszukać.

Oblizywanie ust, muskanie ust dłonią, dotykanie, poprawianie włosów to wyraźny sygnał seksualny, zaproszenie do flirtu.  Świadczy o tym, jak dana osoba jest zainteresowana swoim rozmówcą.

Dotykanie czyjś włosów, ramienia, dłoni; oznacza sympatię, czasami wyraża także chęć, próbę nawiązania bliższego kontaktu fizycznego, w tym również o podłożu seksualnym.